STRACH

je lidská emoce, která měla původně zábranit střetu s rizikovými situacemi a tím předejí újmě, či smrti. V dnešní době již nemá tak velké opodstatnění a tak většina strachů je zbytečných a vsugerovaných. Strach v dnešní době nemá reálné opodstatnění. Bojíme se neúspěchu, odmítnutí, osamělosti, ztráty zaměstnání, ale často jsou to obavy plané.

Ovládnutí strachu není úplně triviální záležitost a dá se říct, že pokud je strach již vyvolán a tím naučen, je téměř vyloučené se ho zbavit. V každém případě je důležité si strach umět přiznat a postavit se mu alespoň čelem.

Bojí se takřka každý, absolutní absense strachu je převelice vzácná a v podstatě velmi nebezpečná. Strach je vlastně respekt z obávané věci, princip, který nás chrání. Avšak u lidí to neplatí, jen u strachu z věcí a situací. Strach z lidí okolo je sociální fóbie, ale někteří lidé vyvolávají kolem sebe strach a reakce lidí považují za respekt, tím si nicméně vytváří pouze iluzi respektu a nemá to dlouhého trvání a s respektem to nemá nic společného.

Extrémní stach z něčeho, například vlivem traumatického zážitku či extrémní výkyv emocí v případě akutního ohrožení či vlivem drog nebo léků může přerůst ve fóbii, což není nic jiného než akutní strach. Mezi nejznámější fóbie se řadí arachnofobie, která bývá i vděčným tématem hororů. Což nás přivádí k dalšímu tématu strachu a tím je záměrné vyvolávání strachu například různými druhy adrenalinových sportů, nebo pohodlněji pomocí hororů. Zhruba 20% filmových fanoušků vyloženě preferuje žánr horor, ale občas si jej pustí až 70% diváků. Strach totiž vyvolává základní ochranné reakce, a vpouští do krve endorfin, kterému se dnes říká hormon štěstí. Ve skutečnosti mají za cíl jen blokovat bolest a totální ochromení ze strachu. Takže obecně lze říci, že řízený strach, lze-li to takto nazvat je příjemný a prospěšný. Nicméně u všeho platí, a u strachu tomu není jinak, že všeho moc škodí a tak nadmíra strachu vyvolává stres a poškozuje životní funkce i mozek. Takže nezapomínejte na Nietschův slavný citát: Strach ti lže a ty mu věříš. (další citáty o strachu)