Lachanofóbie

Lachanofobie (z řeckého lachaniko což značí "zeleninu") je neovladatelný strach ze zeleniny. Jedná se o nesmírně vzácnou fóbii, patrně vzniklou v dětství, kdy má odpor k některému druhu zeleniny až 80% dětí, pokud jsou nuceni a leckdy i trestáni tak odpor může přerůst až k fóbii. Nicméně to je teorie, která nemusí být pravdivá. Vzhledem k nesmírné vzácnosti není průběh vzniku znám.

Strach ze zeleniny - lachanofóbie má několik poddruhů, které však v této fóbii nejsou nikterak rozlišováni a všechny spadají (zatím) do "krabičky" lachanofobie. První typ lidí se strachem ze zeleniny se obávají, že semínko ze zeleniny se usadí v jejich těle a tam jim začne klíčit a posléze poroste. Jiní lachanofobikové se obávají housenek a červů v zelenině (obecně hmyzu), že je snědí a budou pak žít uvnitř jejich těla.

Příznaky lachanofobie jsou similární jako ostatní fóbie, zahrnují třes, křik, pláč, zvýšenou tepovou frekvenci, dušení, mdloby, zvyšení tělesné teploty, nutkání k útěku. Léčba spočívá pomocí behaviorální terapie a léků proti úzkosti.

Osoby s lachanofóbii se často "jen" vyhýbají zelenině a pomoc odborníka nevyhledají i proto je nesmírně vzácné setkat s lachanofobii v praxi. Ze zahraničních pramenů víme, že Vicki Larrieuxová z Portsmouthu trpí touto vzácnou fóbii a v jejím případě lze vysledovat postupný přerod z nechuti k mrkvi, jak samá říká:"v dětství jsem trpěla iracionálním strachem ze zeleniny a při pohledu na mrkev se mi zvedal žaludek" v opravdovou fóbii v dospělém věku. Jak sama dodává, "Mám štěstí, že můj přítel není vegetarián, nevím co bych dělala", takže to bere s humorem a to je jedna z velmi silných zbraní proti fóbiím jakéhokoliv druhu.